Youtube Reklam Nasıl Verilir?

İnsanlar, özellikle İnternet kullanımı açısından saatlerce hangi sitede geziniyor? Youtube. YouTube, mevcut en popüler video satış noktalarından biridir ve kendi reklam platformunu sunarak web sitenizin izleyemeyeceği şekilde kitlenizin önüne geçmenizi sağlar. Eğer işletmenizi daha fazla büyütmek adına Youtube reklam nasıl verilir gibi sorularınız var ise, lütfen makalemizi okumaya devam edin. Merak ettiğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

YouTube’da reklamcılık düşüncesinden korktunuz mu? Korkmalısınız. Şaka yapıyoruz  İçeriği kendiniz oluşturmanız gerektiği doğru olsa da, Youtube’a koyma ve reklamı optimize etme işlemi oldukça basittir.
YouTube reklamcılığı, küçük işletmeler için zor olabilir; bu, neye dikkat edeceğinizi bilmiyorsanız, kazanılan değerli maddiyatınızı boşa harcayabilir. Bunu hafifletmek için, platforma nasıl başlayacağınızı ve uçtan uca kendi kampanyalarınızı nasıl yürüteceğinizi göstereceğiz.

Youtube Reklam Biçimleri

Youtube’da bir kampanya yürütmeye başlamadan önce, yararlanabileceğiniz seçenekler hakkında bilgi edinmelisiniz. Video reklamlar, şaşırtıcı bir şekilde video merkezli platform için en popüler reklam biçimidir, bu yüzden onlarla başlayacağız. Yine de endişelenme. Aşağıdaki video olmayan reklam biçimleri hakkında da daha fazla bilgiye sahibiz.

İşte tüm farklı video biçimlerinin ve YouTube’da reklam vermenin yollarının bir özeti:

 1. TrueView Reklamları: TrueView reklamları muhtemelen en çok tanıdığınız biçimdir. Birden fazla varyasyonda gelirler:
 2. Yayın içi: Bir YouTube videosunun başında, ortasında veya sonunda görünebilecek en yaygın TrueView reklamı türüdür. Bu videolar, reklamın beş saniye oynatılmasından sonra atlanabilir ve onlara masaüstünde ekranın sağ tarafında tamamlayıcı bir banner reklam eşlik eder.
 3. Video Keşif Reklamları: Bu video reklamlar YouTube arama sonuçlarında ve ilgili videoların yanında görünür. Bu tür reklamlar göze batmaz ve kullanıcının arama sorgusuyla ilgilidir.
  Yukarıdaki seçeneklere yönelik, reklamverenler TrueView reklamları için yalnızca kullanıcılar en az 30 saniye izlediğinde, kısa bir videonun tamamını izlediğinde veya bir harekete geçirici mesaja tıklamak gibi bir şekilde etkileşime girdiğinde ödeme yapar. Ancak, işleri biraz farklı yapan başka bir TrueView biçimi var.
 4. TrueView v2: Birincil hedefiniz reklam erişimi olmak zorundaysa ve mutlaka reklam görüntülemeleri değilse, TrueView for Reach dikkate almak isteyeceğiniz bir şeydir. Bu reklamlar, geniş kitlelerde geniş bir erişim için optimize edilmiştir ve BGBM (1000 gösterim başına maliyet) esasına göre ücretlendirilir.

Youtube Reklam nasıl verilir

Diğer Youtube Reklam Biçimleri

 1. Atlanamayan video reklamlar: Muhtemelen en kötü huylu reklam biçimidir. Bu 15-20 saniyelik reklamlar atlanamaz ve YouTube videosu oynatılmadan önce görüntülenmeleri gerekir. Bu reklamlar videonun ortasında veya sonrasında da görünebilir.
 2. Tampon reklamlar: Tampon reklamlar başka bir yaygın video reklam biçimidir. Bir YouTube videosu oynatılmadan önce görüntülenmeleri gereken ‘durdurulamaz’ altı saniyelik reklamlardır.
 3. YouTube, video içeriği barındırmak ve izlemek için dünyanın en büyük sitesi olduğundan, öncelikle bu eğitimde video reklamlara odaklanacağız, ancak endişelenmeyin, video olmayan biçimler hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız.
Diğer Yazımız:   En iyi Ücretsiz Wordpress Temaları 2020

Youtube Reklamı Oluşturma

Video reklam biçimlerinin detayını oldukça güzel bir şekilde sizlere aktardık, peki Youtube reklam nasıl verilir? bunun ile alakalı daha fazla bilgi verelim. Hazır mısın? YouTube’da başarılı bir şekilde reklam vermek için atmanız gereken tüm önemli adımlar şunlardır:

Youtube Kanalı Oluştur

Platformda reklam yayınlamaya başlamadan önce, işletmeniz için YouTube kanalınızı başlatmanız gerekir. Elbette, hesabı gerçekten oluşturmak teknik olarak kolay bir süreçtir, ancak ele alınması gereken birçok yön vardır. Doğru sanat çözünürlüğünü almaktan tanıtım videonuza kadar, YouTube kanalınızı kullanmaya başlamanız için mükemmel adım adım açıklamalı rehbere sahibiz.

Google Adwords Hesabı Oluştur

Bu süreç bazıları için biraz kafa karıştırıcı olacak ve biraz sezgisel olacak. Bir Google Adwords hesabı oluşturmak için, esasen asla kullanamayacağınız ve kesinlikle bu makalenin amaçları için kullanamayacağınız bir kampanya oluşturmak zorunda kalacaksınız. Kurulum işleminin yapmaya çalıştığı şey, Google Ads’i tanımanıza yardımcı olmaktır. Yine de, zaten sahip olduğunuzda amacını size zorlar, bu yüzden sadece hesabı kurun, ardından reklamı gösterge tablosundan silebilirsiniz.

 • Mevcut bir hesapta oturum açın veya yeni bir Gmail hesabı oluşturun.
 • İlk kampanyanızı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:
  Reklam hedefi: Daha fazla çağrı, fiziksel yer ziyareti, web sitesi ziyareti vb. olarak ayarlayın.
 • Reklam alanı: Müşterilerinizin çoğunun ikamet ettiği yer.
 • Ürün veya hizmet ayrıntıları.
 • Kurulum sırasında ilk reklamınızı oluşturmanız istenir. Yine, bu ilk yapılandırmanın sadece bir parçasıdır ve onunla devam etmek zorunda kalmayacaksınız. Buraya kendi grafiklerinizi ekleyebileceksiniz, ancak büyük olasılıkla bu reklamı kullanmayacağınız göz önüne alındığında, atlamaktan çekinmeyin. Gerçekten aradığınız şey, ana Google Adwords kontrol panelidir.
 • Adwords & Youtube Bağlantısını Oluştur
 • AdWords hesabınız oluşturulduktan sonra, video kampanyaları yayınlamaya başlamadan önce hesabınızı YouTube hesabınıza bağlamanız gerekir. İşlem çok basittir ve sizi bir iki dakikadan fazla meşgul etmemelidir.
 • YouTube kanalınızda oturum açın.
 • Sayfanın sağ üst köşesindeki profil simgenizi tıklayın.
 • ‘İçerik Stüdyosu’nu seçin.
 • Sol taraftan ‘Kanal’ı seçin, ardından’ Gelişmiş’i tıklayın.
 • ‘Google Ads Hesap Bağlantısı’nın altındaki’ Bir Google Ads Hesabını Bağla’yı tıklayın.
 • Talimatları izleyin ve ardından ‘Son’u tıklayın.
 • Şimdi kendi video kampanyanızı oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. Sürecin birkaç adımı vardır, ancak öncelikle hedefinizi, kitlenizi, biçiminizi ve bütçenizi seçmeyi içerir. Hadi başlayalım:
 • Kampanya Hedefini ve Türünü Seç
 • Satışlar: Çevrimiçi, uygulamada, telefonla veya mağazada satışları artırın.
 • Potansiyel Müşteriler: Müşterileri işlem yapmaya teşvik ederek potansiyel müşteriler ve diğer dönüşümleri elde edin.
 • Web sitesi trafiği: Web sitenizi ziyaret etmek için doğru kişileri edinin.
 • Ürün ve marka değerlendirmesi: İnsanları ürünlerinizi veya hizmetlerinizi keşfetmeye teşvik edin.
 • Marka bilinirliği ve erişimi: Geniş bir kitleye ulaşın ve farkındalık oluşturun.
 • Hedef yönlendirmesi olmayan bir kampanya oluşturma: Mevcut herhangi bir kampanya türünü kullanın ve hedefin önerileri olmadan adım adım bir kampanya oluşturun.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yazı oluşturuldu 19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön