SEO

Seo Uyumlu Description Nasıl Yazılır?

Bir web sayfasının değerini artırmak için içerik kullanmak söz konusu olduğunda, hepsi sayfadaki kopyadan ibaret değildir. Ayrıca, arama motorlarına ve kullanıcılara yararlı sinyaller göndermek için bir web sayfasının arka ucuna ekleyebileceğiniz gizli HTML özellikleri ve meta açıklamaları da bulunmaktadır. Bu metin parçacıklarının önemli bir kısmı SEO meta açıklamalarıdır. Eğer sizin de seo uyumlu description nasıl yazılır gibi soru işaretleriniz var ise, makalemizin devamını okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Seo Uyumlu Description Nasıl Yazılır? Gelin yakından inceleyelim.

SEO Uyumlu Description Nedir?

Meta açıklama, bir web sayfasının kısa bir açıklamasını sağlayan metin açıklamasıdır. Bu metin, sayfanın HTML kodunda meta etiket olarak görünür. Metnin HTML sürümü buna benzer.

SEO meta açıklamalarından gelen metin de arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünür. SEO Description ise, aşağıdakileri de içeren daha büyük bir snippet’in bir parçasıdır:
• Başlık Etiketi: Sayfa başlığının HTML’ye eklenen bir sürümü. (Bu sayfa başlığı, sayfada görünen başlıktan farklı olabilir.)
• Slug: Sayfanın URL’si.
Başlık etiketi, slug ve meta açıklama birlikte, bir arama sonuçları sayfasında görünen snippet’i oluşturur. Bu kopya aynı zamanda web sayfasıyla ilişkili başka birkaç yerde de görünür. Başlık etiketi bir web tarayıcısı sekmesinde görünür ve başlık etiketi ile meta açıklama genellikle sayfayı paylaşan sosyal medya yayınlarında bulunur.

Neden SEO Uyumlu Description Kullanmalısınız?

Google, meta açıklamaların bir sıralama faktörü olmadığını söylese de, bu içerik hala trafik çekmenin ve bir sayfanın aramadaki performansını artırmanın önemli bir parçasıdır.

• Meta açıklama, bir web sayfasının mini reklamı gibidir.
SEO meta açıklamaları SERP’lerde ve sosyal medya özet akışlarında göründüğünde, web sayfası için küçük bir tanıtım görevi görürler. Snippet, pazarlamacılara sayfayı tanıtmak ve okuyuculara neden tıklamaları gerektiğini anlatmak için bir fırsat sunar.

• Tanımlı meta açıklamalar arama sonuçlarında daha iyi görünür.
Arama motorlarına ve sosyal platformlara hangi sayfa açıklamasını kullanacağınızı söylemediğinizde, kendileri için karar verirler. Bu, sayfa snippet’iniz için rahatsız edici bir görünüme neden olabilir. Metin kesilebilir, önemli ayrıntılar eksik olabilir ve alakasız sayfa verileri görünebilir. Kullanmak istediğiniz metni tanımlamak, en iyi ve en alakalı içeriğin görünmesini sağlar.

Diğer Yazımız:   Moz Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Seo Uyumlu Description Nasıl Yazılır?
• Stratejik meta açıklamalar tıklama oranlarını artırır.
Kitleler için uygun şekilde optimize edildiğinde meta açıklamalar daha fazla tıklama alır. Meta açıklamanızda, sayfanın sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimenin arama amacını sunduğunu açıkça belirtin. Daha fazla kullanıcı sonucu seçecektir, çünkü ihtiyaç duyduklarını sunduğunu açıkça görebilirler.

• Daha yüksek tıklama oranları arama sıralamasını artırır.

Bir SEO meta açıklaması bir sayfanın arama sıralamasını tek başına artırmazken, iyi hazırlanmış bir meta açıklamanın sonuçları bir sayfanın sıralamasını artırabilir. Arama sonuçlarında bir bağlantı sık sık tıklandığında, arama motorlarına sayfanın önemli olduğunu ve kullanıcıların tercih ettiği iyi bir sonuç olduğunu bildiren sinyaller gönderir. Bu, bir sayfanın arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmeye yardımcı olur.

• Meta açıklamalar daha büyük bir zengin snippet planının bir parçası olabilir.
Arama motoru sonuçları yalnızca bir başlık, bilgi ve açıklama görüntülemekle sınırlı değildir. Arama motoru sonuçlarına bonus açısından zengin snippet’ler ekleyebilen çeşitli başka etiketler (veya şema ) vardır.

SEO Uyumlu Description Nasıl Yazılır?

Zengin snippet’ler oluşturmanın en iyi uygulamalarını inceleyelim ve bu uygulamaları çalıştıran birkaç meta açıklama örneğine bakalım.
Her web sayfası için bir meta açıklama yazın. En iyi uygulama olarak, yayınladığınız her açılış sayfası ve blog yayını için bir meta açıklama ve başlık etiketi oluşturun. Bu uygulamayı izlemediyseniz ve zaten yüzlerce sayfanız varsa, en önemli sayfalarla başlayın.
WordPress için metin parçacıkları oluşturmanın kolay bir yolu, WordPress Eklentisi olarak Yoast SEO kullanmaktır. Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, özel bir başlık etiketi, slug ve meta açıklama eklemenizi sağlayan bir özellik kutusuna erişirsiniz.

SEO meta açıklamaları

Yinelenen SEO meta açıklamalarını kullanmayın. Oluşturduğunuz her meta açıklama ve sayfa başlığı benzersiz olmalıdır. Birden çok zengin snippet için aynı ifadeleri veya dili kullanmayın.
Yinelenen SEO meta açıklamalarına sahip olup olmadığınızı görmek için mevcut sitenizi kontrol etmeye yönelik Alexa’nın SEO Denetim Aracı’nı kullanabilirsiniz. Sitenizi girin ve site denetiminin tamamını çalıştırın. Yinelenen içerik sorunlarına sahip kaç sayfa (ve tam sayfaların listesi) görmek için “Yinelenen Meta Açıklamaları” bölümüne gidin.

135 ve 160 karakter arasında bir yazı yazın. Arama sonuçlarında görüntülenen meta açıklamaların uzunluğu ekran boyutuna, cihaz türüne ve diğer teknik faktörlere göre değişir, bu nedenle SEO meta açıklamalarının ne kadar olması gerektiğine dair altın bir kural yoktur. Ancak en yaygın uzunluk aralığına sığması için 135 ila 160 karakter arasında bir kopya yazın.

SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Kategori: SEO
Yazı oluşturuldu 19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön