Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Web sitelerinin analizi yapan araçlardan bir tanesi Semrush olmaktadır. Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? Online araç olan Semrush, ücretli bir uygulamadır. Web sitelerinin analizleri için birçok önemli özelliğe sahiptir.

Semrush Nedir?

Web sitelerin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmeleri, daha çok kullanıcıya hitap edebilmeleri, reklamlarını daha çok izleyiciye izleterek daha fazla para kazanılmasını, seo puan analizlerini yapabilen online bir araçtır. Belli bir ücret karşılığında satın alınabilmektedir. Semrush Özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Domainler hakkında analiz yapabilmektedir. Bu sadece web sitesinin sahibi tarafından yapılmaz. Başka web siteleri için de domain analizi yapılabilmektedir. Bu işlem Domain Analytics bölümünden yapılmaktadır.
 • Web sitesinin backlink, sıralama takibi yapılabilmektedir. Bu işlem projeler menüsünden yapılmaktadır.
 • Web sitelerine ait tüm bilgiler PDF formatında raporlanabilmektedir. Bu özellik raporlama menüsünden yapılmaktadır.
 • Kaç kullanıcının hesabı kullanacağı paket ile ilgilidir. En fazla 9 kişi hesap kullanabilmektedir. 9’dan fazla kişinin kullanabilmesi için ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir. kullanıcı yönetimi menüsünden gerekli ayarlamalar yapılabilmektedir.

Semrush Nasıl Kullanılır?

Semrush kullanımı oldukça basit bir uygulamadır. Menülerin isimleri İngilizce olsa da basit olduğu için İngilizce bilmeyen kişiler de sadece menü isimlerinden çıkarım yaparak bu aracı kullanabilmektedir. Semrush kullanımı şu şekildedir.

 • Sol tarafta fonksiyonlar listelenmektedir. Fonksiyonlar domain analytics, keyword analytics, Project, my reports şeklindedir. Domain analytics; domain analizi anlamına gelmekte olup, keyword analytics anahtar kelime analizi, Project projeler, my reports ise raporlarım anlamına gelmektedir.

Domain Analizi

Öncelikle web sitesinin URL’si girilmektedir. Dolayısıyla tek bir web sitesi değil, farklı web siteleri için de bilgi alınabilmektedir. Rakip analizi de yapılabilmektedir. Domain analizi sırasında coğrafi konuma göre analiz yapmak çok önemlidir. Bu noktada dikkatli olmak gerekmektedir. Farklı ülkeler için analiz yapmak çok işe yaramamaktadır.

Proje oluşturmak

 • Öncelikle proje oluşturulması gerekmektedir. bunun için projeler sekmesinde yer alan ekle butona basılmalıdır. Projeye isim girildikten sonra bilgiler doldurulmalıdır.
 • Web sitesinin mobil versiyonu var ise bunun için ayrı bir proje oluşturulması gerekmektedir. Bu Semrush aracının kötü bir özelliğidir. Mobil ve masaüstü web sitesi bilgilerini aynı ekranda vermesi çok daha doğru olacaktır.
 • Proje oluşturulduktan sonra site denetimi yapılabilmektedir. SEO kontrolü bu sekmede gerçekleşmektedir. Web sitesinin daha iyi olması için burada bilgiler verilmektedir ve bu bilgileri Google’a göre sürekli güncellenmektedir. Web sitesinin gelişim raporları da bu şekilde elde edilebilmektedir. Seo hataları kırmızı renk ile gösterilmektedir. Bu hataların düzeltilmesi önemlidir. Hatalar düzeltilmediğinde web sitesi beklediği konuma ulaşamaz.
 • Web sitesinin arama motorlarındaki sıralaması takip edilebilmektedir. Hangi anahtar kelimeler ile hangi sırada olunduğunun analizi yapılabilmektedir. Bu işlem yapılırken konum ve cihaz seçenekleri seçilmelidir.
 • Position tracking setting bölümünde rakip siteler eklenerek onlar ile karşılaştırma yapılabilmektedir. Böylece rakipler ile aranızdaki farkları takip edebilirsiniz.
 • Takip etmek istediğiniz anahtar kelimeleri de ekleyerek ne zaman ne kadar aranmış, aranma hacimleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Anahtar kelimeler etiketler şeklinde girilmelidir. Bu şekilde rakipler ile karşılaştırma da yapılabilmektedir.
Diğer Yazımız:   SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Semrush ile Analiz Nasıl Yapılır?

Seo fikirleri diye bir sekme bulunmaktadır. Bu bölümde web sitesine seo puanını yükseltebilmesi için ip uçları verilmektedir.

 • Strateji fikirleri

Aynı anahtar kelimeleri hedefleyen başka web sitesi hakkında fikir vermektedir.

 • Semantik fikirleri

İçeriklerin arama kelimeleri ile ilgili yardımcı olmaktadır.

 • İçerik fikirleri

İçerikler ile ilgili başlıklar ve farklı içerik fikirleri vermektedir.

 • Backlink fikirleri

Bağlantı kurulabilecek metinler hakkında bilgi vermektedir.

 • Teknik fikirler

Hataları göstermektedir. Böylece hata varsa bunları düzeltme imkanınız bulunmaktadır.

 • Kullanıcı tecrübesi fikirleri

Google analytics kullanarak potansiyel kullanıcılar ile ilgili bilgi vermektedir.

Semrush ücretli bir uygulamadır. Fakat ücreti sağladığı fayda göz önüne alındığında pahalı sayılmamaktadır. Özellikle SEO konusunda web sitesine büyük yararları dokunmaktadır. SEo hataları hakkında bilgi vermesi en büyük avantajlarından bir tanesidir. böylece bu hataların düzeltilmesi için imkan sağlamaktadır. SEO hataları düzeldiğinde web sitesi arama motorlarında ilk sayfalarda hatta en üst sıralarda yer alacaktır. Bu web sitesi için en önemli amaçtır.

Ahrefs Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yazı oluşturuldu 19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön