Moz Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Moz Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Link popülaritesi skoruna Moz adı verilmektedir. Moz Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Bu yazımızda detaylıca inceleyeceğiz. Web sitelerinin kaliteli linklerinin olması bu skoru etkilemektedir. Link kalitesi yüksek olan web sitesi daha çok Moz Rank skoru almaktadır. Genel olarak orta derecede kaliteli sayılabilecek web sitelerinin Moz Rank skor değerleri ortalama 3 ile 4 arasındadır. Bir web sitesinin bu skor değerini 3’den 4’e çıkartmak oldukça basittir. Fakat skor değeri 8 olan bir web sitesinin değerini 9’a çıkartmak çok zordur. Rakam değeri arttıkça zorluk da artmaktadır. Web sitelerine 0 ile 17 arasında moz rank değeri verilmektedir. Düşük moz rank değeri alan web sitelerinin genel olarak düşük link potansiyelleri olmakta, sosyal medya hesabı olmamakta, iletişim bilgileri bulunmamakta, içerik kaliteleri düşük olmakta ve çok fazla link almaktadır. Tam tersi olarak bu özelliklerin aksine link potansiyeli yüksek olan, sosyal medya hesapları olan ve bu hesapları aktif kullanan, iletişim bilgileri bulunan ve içerikleri kaliteli olan web sitelerinin skor değeri yüksek olmaktadır.

Moz Rank Nedir?

Web sitelerinin en önemli amacı arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektedir. Bunun olabilmesi için özellik SEO çalışmalarına önem verilmektedir. Web sitelerinin daha üst sıralarda yer alabilmesi için Moz Rank skorlarına ihtiyaçları bulunmaktadır. Moz Rank ile hem sahip olunan web sitesi hem de farklı sitelerinin içeriklerinin ve linklerinin kalite kontrolü yapılabilmektedir. Moz Rank hesaplama işlemi sırasında bazı kriterler önemli yere sahiptir. Bu kriterler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Web sitesi içerisindeki makalelerin özgün olması,
  • Web site içerisinden dışarıya link verme,
  • Web sitesinin kuruluş yılı, bir başka deyişle yaşı,

Web sitesi içerisinde makalelerin özgün ve kaliteli olması skoru yükseltecek işlemler arasında yer almaktadır. Makaleler içerisinde link veriliyorsa bu linkin moz rank içerisindeki spam değerine bakılmaktadır. Eğer spam değeri düşükse link vermek artı bir puandır. Fakat spam değeri yüksek olan riskli bir web sitesine link veriliyorsa bu aksine skoru düşürmektedir. Web sitesinin yaşı da skoru etkileyen faktörlerden bir tanesidir. web sitesinin yaşı ne kadar fazlaysa Moz Rank değeri de o kadar yükselmektedir.

Diğer Yazımız:   Dijital Pazarlama Nedir? Pazarlama Teknikleri

Moz Nasıl Kullanılır

Özellikle Google tarafından yapılan analizler sonucunda web sitesinin üst sıralarda olması web sitesi sahipleri için önemli yere sahiptir. Bu ölçüm için algoritma hesabı yapan araçlardan bir tanesi Moz Rank olmaktadır. Moz Rank hesaplamayı yaparken üç parametre kullanmaktadır. Bu parametreler şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. PA: Page Authority

Bu değer domain altındaki sayfaların kaliteli olup olmadığını ölçmektedir.

  1. DA: Domain Authority

Bu değer domain bakımından değerlendirme kriteri olmaktadır. Alan adı bu kriterde çok önemlidir. Hangi kaynaklardan link alıyor, gelen bağlantılar kaliteli mi gibi soruların cevapları ölçülmektedir.

  1. SS (Spam Score)

Web sitesinin spam skoru en önemli kriterlerden bir tanesidir. Spam skorunun düşük olması web sitesinin daha güvenilir olduğu anlamına gelmektedir.

Moz ile Ücretsiz Analiz

Moz Rank web sitelerinin skor değerlerini veren bir uygulamadır. Bu puanları öğrenmek için basit bazı web siteler bulunmaktadır. Sadece web sitesinin URL’sini girerek Moz Rank değeri ücretsiz bir şekilde analiz edilebilmektedir.

Moz Rank Değeri Neden Önemlidir?

Moz Rank değeri web sitesinin güvenirliği için önemlidir. Her web sitesinin en önemli amacı büyük arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilmektedir. İlk sıralarda yer almak daha çok kullanıcıya ulaşmak anlamına gelmektedir. Bu ölçüde Moz Rank değerinin yüksek olması gerekmektedir.

Moz Rank Skor Değeri Nasıl Arttırılır?

Moz Rank skor değerinin artabilmesi için anahtar kelimeler doğru seçilmelidir. Kaliteli alt sayfalar olmalıdır. Farklı web sitelerinden güçlü bağlantılar verilmelidir. İçerikler kaliteli ve özgün olmalıdır. URL’si karmaşık olmamalıdır.

Web Sitesinin Moz Rank Değerini Ücretsiz Öğrenebilir miyim?

Evet, web sitelerinin Moz Rank değeri ücretsiz olarak da öğrenebilmektedir. Bu değeri veren web siteler bulunmaktadır. Yalnızca kendi web sitenizin değil, rakip web sitelerin de Moz Rank değerini kolayca öğrenebilirsiniz. Moz Rank değeriniz düşükse bu durumda arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalısınız. Aksi halde web sitesi arama motorlarında alt sıralara düşmekte ve çok ziyaretçi almamaktadır. Web sitesi ziyaretçi almazsa işlevini yerine getiremez.

En iyi Ücretsiz WordPress Temaları 2020

[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Yazı oluşturuldu 19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön