Dijital Pazarlama Nedir? Pazarlama Teknikleri

Dijital Pazarlama Nedir? Pazarlama Teknikleri

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve gelişmesi ile birlikte her sektör online ortama kaymaya başlamıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak da dijital pazarlama terimi ortaya çıkmıştır. Dijital Pazarlama Nedir? Pazarlama Teknikleri nelerdir yakından inceleyeceğiz. Dijital pazarlama elektronik ortamdan bir ürünün ya da hizmetin tanıtılması anlamına gelmektedir. Sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ile birlikte dijital pazarlamanın da işlevi artmıştır. Firma ya da marka dijital ortamı kullanarak pazarlama teknikleri geliştirmektedir. Dijital pazarlama internet, sosyal medya ve de mobil uygulamalar üzerinden yapılmaktadır. Ülkemizde de dünyada da internet aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama ayrıca kendi altında dallara ayrılır.. Dijital pazarlama teknikleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. İçerik pazarlama teknikleri
 2. Mobil araçlar
 3. Web sitesi içerisinde kampanya ya da promosyon yapmak
 4. Hedefleme

SEO ve Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama ile firmalar ve markalar hedef kitlelerine ulaşmak için internet ortamını kullanmaktadır. Bu çerçevede SEO yani arama motorlarının optimizasyonu büyük öneme sahiptir. Çünkü, SEO ile müşteriler firmayı ya da markayı daha kolay bir şekilde görebilecektir. Markanın kullanıcı tarafından bulunabilmesi için en çok kullanılan arama motorlarında ilk sıralarda yer alması gerekmektedir. Bu anlamda da SEO kurallarına uygun hareket edilmesi çok önemlidir. Markalar dijital pazarlama çerçevesinde en çok SEO çalışmalarına önem vermektedir. Bu billboardlara reklam asmak gibi bir şeydir. Dijital pazarlama için dijital ortamda reklam yapılması gerekmektedir. Bu reklamda en iyi Google, Yandex, Yahoo gibi herkes tarafından kullanılan arama motorlarında yapılabilmektedir. Marka ne kadar çok tıklanılırsa ürün ya da hizmetini sarması o kadar çok artacaktır. Bu nedenle dijital pazarlama ile SEO arasında önemli bir bağ bulunmaktadır.

Yeniden Pazarlama

Marka ya da firma web sitesinden ya da mobil uygulamalarından daha önce etkileşimde bulunduğu kullanıcılara ulaşmak istemektedir. Bu işleme yeniden pazarlama adı verilmektedir. Bu kişiler iletişim kurulmak için iş ortağı web sitelerine reklam verilmektedir. Yeniden pazarlamanın birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Daha önce marka ile bağ kurmuş kişilerin reklamlarında yine bu marka çıkacaktır. Böylece yeniden marka ile iletişime geçme ve bir şeyler satın alma imkanı olabilecektir.
 • Odaklı reklamcılık yapılmaktadır.
 • Büyük ölçekli erişim sağlanmaktadır.
 • Etkili fiyatlandırma yapılmaktadır
 • Reklam oluşturma kolaylığı tanınmaktadır.
 • Kampanya istatistikleri verilmektedir.
Diğer Yazımız:   SEO ve Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yeniden pazarlama, dijital pazarlamanın en etkili yöntemlerinden bir tanesidir. Çünkü müşteri bir kere o marka ile bağ kurduysa ve memnun kaldıysa yeniden bağ kurma ihtimali de yüksektir.

Dijital Pazarlama Nedir? Pazarlama Teknikleri

ADS Reklam ile Dijital Pazarlama

ADS; Google’ın dijital reklam platformuna verilen isimdir. Bu dijital pazarlama da büyük rol oynamaktadır. Google bilindiği üzere hem ülkemizde hem de dünyada en fazla kullanılan arama motorudur. Bu nedenle Google’da üst sıralarda yer almak her markanın isteyebileceği bir durumdur. Dijital reklamcılığın birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Web sitesinin ücretsiz olan arama sonuçlarını iyileştirmektedir.
 • Bütçesinin çok olmasına gerek bulunmamaktadır. Minimum bütçe ile de reklam verilebilmektedir.
 • Reklamlar hedef müşterilerine ulaşabilmektedir. Filtreler ile müşteri seçimi yapılabilmektedir.
 • Reklamlar sayesinde arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmek için ödeme de yapılabilmektedir.

Reklam dijital pazarlamada önemli bir role sahiptir. Çünkü hedef müşteri aklında o ürün ya da hizmet yokken bile reklam gördüğünde ürün ya da hizmet aklına gelebilir ve satın alabilir. Bu açıdan reklamın dijital pazarlamada rolü çok büyüktür.

Dijital Pazarlama Yolları

Dijital pazarlama yolları şu şekildedir.

 1. Sosyal medya yönetimi
 2. Google adwords
 3. Google haritalar
 4. SEO çalışmaları
 5. Programatik reklamcılık

Sosyal medyanın da dijital pazarlamada rolü büyüktür. Bu son yıllarda ortaya çıkmış bir durumdur. Sosyal medya hayatın tam ortasında bir yere gelmiştir. Bu nedenle 7’den 70’e herkes sosyal medya kullanmaktadır. Bazı insanlar sosyal medyada  oldukça büyük bir kitleye hitap etmektedir. Bu kişiler aracılığı ile sosyal medya üzerinde dijital pazarlama yapılmaktadır. Takipçi kitlesine sahip olan kişilere reklam vermesi için markalar ve firmalar ücret ödemektedir. Bu kişilerde sosyal medya üzerinden firmanın ya da markanın ürünlerinin ya da hizmetlerinin tanıtımını yapmaktadır. Böylece birçok kişi ürün ve hizmetten haberdar olmaktadır. Sosyal medyada dijital pazarlama anlamında büyük paralar kazanan bir fenomen kitlesi bulunmaktadır.

WordPress Giriş Nasıl Yapılır?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yazı oluşturuldu 19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön