Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır?

Google My Business (Google Benim İşletmem), (kısaca GMB), amacı yerel işletmelerin alakalı yerel aramalar için Google Arama’da daha yüksek görünürlük elde etmelerine yardımcı olmak olan ücretsiz bir web aracıdır. Google My Business’ı kullanarak yerel şirketlerin sahipleri Google Arama’daki görünürlüğünü kontrol edebilir ve geliştirebilir. Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır? Gelin yakından inceleyelim.

İşletmenizi ve sayfanızı Google’a yönelik optimize etmek, işletmenizin yerel bölgenizdeki rakiplerinizden öne çıkmasına yardımcı olabilir. Web’de, özellikle Google Arama’da ne kadar yer kaplarsanız müşterilerinizin işletmenizi görebileceği ve bunlarla etkileşime girebileceği fırsatlar artar. Çoğu kullanıcı, özellikle yerel işletmeleri hizmet ararken, aramalarına Google Arama’da başlar.

Bu hizmetler için ilgili şartlarda bulunması şarttır. Eğer sizin de kafanızda bu hizmet ile alakalı Google benim işletmem kaydı nasıl yapılır gibi soru işaretleriniz var ise, yazımızın devamını okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Google My Business

Google My Business kullanmak, diğer çevrimiçi pazarlama kanallarından elde ettiğiniz sonuçları iyileştirmenize ve yatırım getirisini artırmanıza yardımcı olabilir. Dahili GMB, web siteniz ve diğer reklam kanalları dahil, genel pazarlama stratejisinde, esastır.
Örneğin, bir işletmenin farklı şubeleri için yaya trafiğinin iyileştirilmesi Google My Business ile geliştirilebilir.
GMB yerel işletmeler için daha uygun olsa da, diğer şirket türleri için de benzersiz avantajlar sunabilir.

Google My Business avantajları:

• Yerel SEO,
• Yorum toplama,
• İşletme bilgilerini doğrudan arama motorundan sunma,
• Pazarlama ve iletişim aracı,
• Google My Business Insights ve analitik için avantajları,
• Ücretsiz,
• Kullanım kolaylığı.

Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır?

Google My Business, yerel SEO’nun temel bir öğesidir, bu nedenle, bu noktada giriş verilerinizin doğru ve güncel kalmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak önemlidir.

Araştırmalar, tüketicilerin %50’sinin ‘yakınımdaki kuru temizleyiciler’ gibi yerel bir arama gerçekleştirdiği gün bir mağazayı veya işletmeyi ziyaret ettiğini ve tüketicilerin % 80’inin yanlış veya tutarsız iletişim bilgileri veya iş görürlerse yerel işletmelere olan güvenini kaybettiğini gösteriyor.

Diğer Yazımız:   Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır?

Böylece çevrimiçi GMB’de değil, tüm girişlerinizde NAP (Ad, Adres ve Telefon numarası) bilgilerinde tutarlı olmalısınız.

Adım Adım Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır

 1. Yeni bir Google hesabı oluşturun veya varsa Google My Business giriş bilgilerinize erişin.
 2. Google.com/business adresine gidin ve “Şimdi Yönet”’i tıklayın.
 3. İşletme adınızı girin:
  Bölgenizdeki başka bir işletmeyle aynı ada sahipseniz, otomatik tamamlama işlevinin bu işletmeleri sizin için önerdiğini görürsünüz. Bu, işletme girişinizin zaten var olup olmadığını görmenizi (yanlışlıkla tekrarlanmasını önlemek için) ve yeni bir yer açtıysanız mevcut bir işletmeye yeni bir GMB profili eklemenizi sağlar.
 4. İşletmenin adresini girin:
  Müşterilerinize ürün ve hizmet sunan bir Hizmet Alanı İşletmesiyseniz, bu formun altındaki kutuyu işaretlemeniz gerekir. Hizmet alanı işletmelerinin burada iki seçeneği vardır:
 5. İşletme adresinizden müşteri alabiliyorsanız, adresinizi buraya girin, kutuyu işaretleyin ve ‘İleri’yi tıklayın.
 6. Eğer yok ise “yok” seçeneğini işaretleyip devam edin.
  Mal ve hizmetleri doğrudan müşterilerine teslim eden tüm işletmeler, bir sonraki adımda bir Hizmet Alanı belirleme seçeneğine sahip olacaktır.
 7. Servis alanlarını belirtin:
  İşletme kategorinizi seçmeden önce, hizmet verdiğiniz alanları belirtmeniz gerekir; böylece Google, fiziksel bir adres olmasa bile işletmenizi bu alanlardaki aramalara doğru bir şekilde yansıtabilir. İşletmenizin sunduğu bir veya daha fazla bölge, şehir veya posta kodu girin.
 8. İşletme kategorisi seçin:
  Bu, yalnızca Google’da göründüğünüz arama terimlerini güçlü bir şekilde etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda Google My Business profilinizde de görünecek çok önemli bir alandır. Google işletme girişinizi güncellemeye geldiğinizde de test edilmeye değer bir şey.
  Bunu daha sonra ayarlayabilseniz de (yeniden doğrulama), işiniz için en doğru kategoriyi bulmak için rakipleri araştırmanızı ve tam bir listeye bakmanızı öneririz.
 9. Telefon numarası veya website ekleyin:
  Her ikisi de zorunlu değildir, ancak çağrı izleme gibi GMB işlevlerinden yararlanmak istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir. Google işletme girişinizi güncellerken bunu değiştirmeniz gerekirse, bu değişiklikleri diğer tüm işletme girişlerinde de yaptığınızdan emin olun.
 10. Henüz bir web siteniz yoksa, Google, sağladığınız bilgilere dayanarak size yeni bir ‘Google Web Sitesi’ oluşturma seçeneği sunar. Ancak, daha önce gösterdiğimiz gibi, yerel işletmelerin kendi benzersiz web sitelerine ihtiyaç duymasının birçok nedeni vardır.

Ayrıca buda ilginizi çekebilir.

Seo ve Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yazı oluşturuldu 19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön