SEO

Landing Page Nedir?

Açılış sayfası (Landing Page), web sitesindeki ziyaretçiyi belirli bir eyleme yönlendirmek için tasarlanmış bağımsız bir sayfadır. Buna, açılış sayfası denir, çünkü kullanıcılar anasayfada belirli butonlar ile etkileşime girerek satın alma veya başka bir eylem yapabilirler. Bu, bir e-postadaki, bir blog yayınındaki veya bir reklamdaki bağlantı olabilir. Landing Page Nedir ve nasıl kullanılır gelin yakından bakalım.

Açık bir seçim gibi görünmese de, bir açılış sayfası olası satışlar oluşturmanıza ve işletmenizi büyütmenize yardımcı olabilir. Açılış sayfası, tek odaklı bir web sayfasıdır: web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterilere dönüştürmek. Ziyaretçiler bir reklamdaki veya sosyal medyadaki bir yayındaki bir bağlantıyı tıkladıklarında, reklamdaki veya yayındaki teklifin ne olduğunu ve bunu almak için ne yapmaları gerektiğini açıklayan bir açılış sayfasına giderler.

İyi tasarlanmışlarsa, açılış sayfaları web sitenizin ana sayfasından daha yüksek bir oranda dönüşüm sağlayabilir. Bir açılış sayfasından ortalama dönüşüm oranı, yüzde 2,9’luk ortalama e-ticaret dönüşüm oranına kıyasla yüzde 3 ila 5,5 arasındadır.

Açılış Sayfası (Landing Page) Ne İçin Kullanılır?

Açılış sayfaları, markalı içerik veya deneyimler karşılığında web sitesi ziyaretçileri hakkındaki bilgileri yakalamak için kullanılabilir. Bunlar arasında e-kitaplar, e-posta bültenleri, çevrimiçi kurslar, endüstri etkinlikleri, ücretsiz ürün denemeleri, topluluk üyelikleri ve şirket mobil uygulamaları bulunur.
Gelecekteki müşterilerinizle ilişki kurmak için bir açılış sayfasını kullanmanın bazı yolları şunlardır:

E-Kitaplar ve Teknik İncelemeler

Kitlenizle ilgili bir konuyu tanıtan bir blog yazısı yazdıysanız, bir e-kitapta veya teknik incelemede konuyu ayrıntılandırarak bu konuyla ilgili daha derin ilgi alanlarını tatmin edebilirsiniz. Bir açılış sayfası kullanarak, bu kaynağı kullanıcıların indirmesi için olası satış yakalama formunun arkasına “geçebilirsiniz”.

E-posta Bülten Aboneliği

Benzer bir konuya çok fazla blog içeriği yazdığınızı varsayalım. Elbette, belirli ayrıntıları ayrıntılı olarak açıklayan bir e-kitap veya teknik inceleme geliştirebilirsiniz, ancak okuyucularınıza sektörünüzdeki en son içerik için abone olabilecekleri bir e-posta bülteni de sunabilirsiniz. Çeşitli blog yayınlarında, okuyucuları blogunuza abone olmaya davet etmek için bir harekete geçirici mesaj (CTA) kullanın. Bu CTA, e-posta listenize eklemek için iletişim bilgilerini girdikleri ayrı bir açılış sayfasına bağlanabilir.

Diğer Yazımız:   Seo Uyumlu Description Nasıl Yazılır?

Çevrimiçi Kurs Kaydı

İster eğitim sektöründe olun, isterse kitlenize çeşitli beceri tabanlı sertifikalar sunun, çevrimiçi kursların da kendi açılış sayfaları olmalıdır. Bu sayfaları kullanarak, yeni öğrencileri sunduğunuz bir sınıfa kaydolmaya ve sizinle ilgili aldıkları derslerin ötesine geçen bir müşteri ilişkisine yol açabilecek bilgiler yakalamaya davet edebilirsiniz.

Landing Page Nedir

Açılış Sayfası (Landing Page) Kullanmalı Mıyız?

Landing Page Nedir konusu aslında çok fazla alt başlıkları barındırıyor. Çok fazla şirket reklam, e-posta veya sosyal medya trafiğini ana sayfalarına gönderiyor. Bu çok büyük bir kaçırılmış fırsat. Web sitenize bir hedeflenmiş trafik akışı geleceğini bildiğinizde, hedeflenmiş bir açılış sayfası kullanarak bu trafiği potansiyel satışlara dönüştürme olasılığını artırabilirsiniz.
Örneğin, en iyi anahtar kelimelerinizden biri için yayınlanan bir Google AdWords PPC reklamınız olduğunu düşünün. Şirketinizin ne kadar harika olduğunu (müşterinizin gözünde rahatsız edici bir övgü) ilan etseniz ve birileri o reklamı hala tıklıyor olsa bile, onları ana sayfanıza göndermek ister misiniz? Ana sayfanıza geldiklerinde ne yapmaları gerekiyor? Onların ne yapmalarını istiyorsunuz?
Bir ziyaretçinin hangi işlemi yapmasını istediğinizi anladıktan sonra, bunu yapmalarını kolaylaştırın. Onları, bu işlemi tamamlamalarını isteyen bir açılış sayfasına gönderin. Çevrimiçi pazarlamanızın etkinliğinin önemli ölçüde arttığını göreceksiniz.

Etkili Bir Açılış Sayfası Nasıl Olmalı?

İlk açılış sayfanızı oluşturmaya veya zaten sahip olduğunuz bir açılış sayfasını iyileştirmeye hazır mısınız? Açılış sayfanızın sizin için çok çalıştığından emin olmak için en önemli öğelerden bazıları şunlardır:

Gezinmeyi Sınırla

Hedeflediğiniz trafiği, istediğiniz işlemi gerçekleştirebilecekleri bir sayfaya getirdiniz. Dikkatini dağıtma! Ziyaretçilerinizin formunuzu doldurmaya odaklanması için açılış sayfanızdan çıkış sayısını sınırlayın. Bunun önemli bir parçası, açılış sayfalarındaki web sitesi gezinme öğelerini kaldırmaktır. Bu, sunduğunuz içeriğe odaklanmanıza yardımcı olur.

Paylaşımı Etkinleştir

En iyi (ve ücretsiz) pazarlamacılardan oluşan büyük bir topluluktan yararlanın: kitleniz. Web sitesi ziyaretçilerinizi içeriğinizi kitleleriyle paylaşmaya teşvik etmek için açılış sayfanıza paylaşım bağlantıları ekleyin.

Kısa Tutun

Açılış sayfanız ve formunuz ne kadar uzun olursa, potansiyel müşteri oluşturma sürecine o kadar fazla sürtünme eklersiniz. Olası satış formunuzu kısa ve anlaşılır tutmak dönüşüm oranınızı artıracaktır.
İşte bir ipucu: Aynı hatta olabildiğince çok kişi alanı yerleştirin. Potansiyel müşteri yakalama formunuzun yüksekliğini kısaltmak, eklemek isteyebileceğiniz daha önemsiz alanları sınırlamanıza yardımcı olur ve açılış sayfası ziyaretçilerinizin çok fazla şey isteyen bir form tarafından ürkütülmesini önler.

Google Search Console’a Site Ekleme

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Kategori: SEO
Yazı oluşturuldu 19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön